Jakuba Katalpa: Němci

Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2012
Počet stran: 424

Příběh plný lidské radosti, zrady, mateřské lásky, nechtěného vzdaní se dítěte, žárlivosti, udávání - přívlastky, kterými by se dal zjednodušeně popsat román Němci od Jakuby Katalpy, který vydalo nakladatelství Host v říjnu roku 2012. Kniha byla nominována na cenu Magnesia Litera.

Jakuba Katalpa je pseudonym pro českou spisovatelku a výtvarnici jménem Tereza Jandová. Narodila se roku 1979, vystudovala bohemistiku, mediální studia a psychologii. Čtenářům je známá díky svému románovému debutu Je hlína k snědku?, který vyšel roku 2006 a roku 2007 byl nominován na Magnesii literu pro objev roku.

Kniha Němci nese podtitul Geografie ztráty, s čímž po přečtení zcela souhlasím. Kniha má celkem devět částí, které jsou nadále rozděleny na kapitoly se zavádějícím názvem.

V první kapitole se dostáváme do března roku 2002. Setkáváme se se třemi mladými sourozenci, kteří oplakávají smrt svého otce Konrada. Dcerou (nevíme, jak se jmenuje), která žije se svým manželem Petrem a dcerou Dorotkou v Anglii, syny Danielem, který jako jediný žije v České republice, Martinem žijícím v Americe. Konrad měl ještě syna Pavla, který žije v Austrálii, ale ten se svou rodinou nestýká.

Děti neznají původ svého otce, on sám ho neznal. Z dětství si pamatuje pouze doručované balíčky se sladkostmi, které přicházely z německého Lahnsteinu. Odesílatelkou byla babička Klára Rissmannová, která byla skutečnou matkou otce Konrada, ale tu Konrad a ani jeho děti nikdy neviděly. Proč matka Konrada odložila k Hedvice Mahlerové, která ho pak vychovávala jako vlastního syna? Byla Klára doopravdy tak krutá a bezcitná a nebo se za tím skrývá něco jiného?

Konradova dcera se rozhodne vypátrat pravdu a odjíždí do Německa za dcerou Kláry Rissmanové. Ta je zpočátku opatrná a nevěří ji ani slovo, ale pak se rozpovídá a před námi se zjevuje celý život Kláry Rissmanové.

Ve druhé části se seznamuje s Klářinými rodiči a prarodiči. Dozvíme se o jejím dětství a i o historických faktech daného období.

Třetí část je sled událostí v životě Kláry v období let 1931-1935. Máme možnost setkat se spolu s Klárou s neznámým mužem s iniciály R.H., který sní po dlouhou dobu jejích studií cestuje společně vlakem. Kdo se skrývá za tím tichým a sympatickým mužem? Zamilují se do sebe?  

Ve čtvrté části se setkáváme s Klářiným snoubencem Horstem Ungarem, se kterým však osud zamýšlel něco jiného. Něco jiného osud zamýšlel i s Klárou.

V páté části se dostáváme do období probíhající druhé světové války. Klára tráví dovolenou v Praze a dostane pracovní nabídku coby učitelka ve vesnici Rzy, která se nachází v protektorátu.

Šestá část se pak věnuje jejím dnům v této hornické a pohled velmi smutné vesnici. Zde se Klára seznamuje s Erichem Fuchsem a také s nevítanosti ve vesnici. Klára také dostává nabídku k “podávání” informací o svých spolupracujících. Ačkoliv nabídku přijímá, do svých zpráv píše to, co jí je milé a nepráská na ostatní. Ve Rzích se také Klára dostává do tělesného vztahu s Emilem Weismannem, který však po porážce Němců spolu se svou dcerou utíká neznámo kam.

Sedmá a osmá část jsou popisem poválečného období a Klářina nešťastného osudu. Otěhotní a protože nemá žádné doklady o tom, že je Němka, tak se skrývá u manželů Mahlerových, kteří nemůžou mít vlastní dítě a nabídnout jí, že jí s výchovou jejího pomůžou. Ale není zlato, co se třpytí. To Klára zažije na vlastní kůži.

V deváté části se vracíme opět do roku 2002. Dcera, i přesto, že zná alespoň útržky vyprávění, neustále přemýšlí nad tím, co že se to vlastně stalo.

Mám ráda příběhy s dotekem historie. Při čtení Němců na mě dopadla tíha z osudů Židů, jejichž osud byl za druhé světové války velmi tragický. Tato tragika se dostává i do knihy a mě pak dopadla tíseň toho všeho a musela jsem pak dlouho přemýšlet, než jsem se pustila do dalšího čtení.

Celkově je ale kniha umně napsána a její příběh je zajímavý a čtivý. Autorka má cit pro skloubení současnosti a minulosti, a to se mi na knize velmi líbilo.

 

Diskusní téma: Jakuba Katalpa: Němci

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek