Jodi Picoult: Vypravěčka

Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2014
Počet stran: 512
Překlad: Ivana Nuhlíčková

Když jsem se ke konci loňského roku dozvěděla o tom, že má oblíbená spisovatelka, Jodi Picoult, vydává další knihu, věděla jsem, že si jí nenechám ujít. Jen mě mrzí, že jsem se k jejímu přečtení dostala teprve před pár dny. Ale za to se mnou Vypravěčka nestrávila dobu delší než tři večery.

Je jen málo knih, které mi uvíznou v hlavě na delší dobu a nad kterými musím i po přečtení přemýšlet. Vypravěčka do této kategorie spadá. Ačkoliv příběhů a výpovědí přeživších holocaust bylo napsáno nepřeberné množství, každý z nich je jedinečný.

Sage je pětadvacetiletá slečna, která má dvě starší sestry, se kterými si nerozumí. Životem si s sebou vláčí těžké břemeno, smrt své matky. Byla to její chyba nebo je to pouze Sageina domněnka? Ať tak či tak, Sage není moc společenský člověk. Lidí se bojí a nastavuje jim jen jednu stranu své tváře. Ráda si zaleze do své milované pekárny, kde pracuje, ničím a nikým nerušená. Svou práci zbožňuje.

Smrt její matky jí přivede do terapeutické skupiny, kde se také setkává s pětadevadesátiletým Josefem Weberem. Ten si Sage, Židovku, vyhlédne a požádá jí o věc, o kterou se jen tak nežádá. Chce s její pomocí zemřít, protože doposud se mu osobně smrt vyhýbala obloukem. Za svůj život se ale Josef se smrtí přátelil. Působil totiž jako nacistický voják ve druhé světové válce a později i jako velitel ženského tábora v OsvětimI.

Josef se s nikým nemazlil, střílel na povel, později již ze soucitu. Po válce se však ztratil a objevil se co by nepokažený a žil dál svůj život jakoby se nechumelilo. Má vůbec takový krutý člověk právo na to určit si, kdy má zemřít? A dokáže mu Sage pomoci? Zvláště poté, co se dozví i příběh své babičky Minky, která touto hrůzou prošla coby vězeňkyně a která díky krutosti Němců přišla o celou svou rodinu.

První, co mě na knize zaujalo, je její obálka. Když jsem se pouštěla do čtení, anotaci knihy jsem znala, jen jsem byla velmi zvědavá, jak Picoult toto citlivé téma pojme a jak ho nám, čtenářům, naservíruje. Dle mého názoru se jí to podařilo na výbornou.

Pro mě byl tento příběh zcela odlišný od těch, které jsem již na toto téma četla. A že jsem jich přečetla hodně. Ačkoliv se jedná o beletrii, ještě jsem doposud nesetkala se žádnou ze zpovědí jakékoliv člověka, který se během druhé světové války ocitl právě na té špatné straně. Na straně, jejíž úkolem bylo likvidovat, skrývat city, zabíjet a nemít s nikým slitování.

Vypravěčka je rozdělena do tří částí. O vyprávění se starají jednotlivé postavy. Největší prostor dostává samozřejmě Sageina babička Minka, při jejímž vyprávění jsem měla celou dobu slzy na krajíčku. Mince v přežití pomohl její příběh, který si vymýšlela a zapisovala během těch nejtěžších dnů. Tímto příběhem je doplněn i samotný příběh Vypravěčky.

Jsem ráda, že existuje spisovatelka jako Jodi Picoult. Jsem ráda za to, že si libuje v kontroverzních tématech, které většinu spisovatelů naopak odradí. Ona je umí všechny vyprávět s noblesou, která jí je vlastní. Už se moc těším na další její knihu.

 

Mé hodnocení: 100%

Diskusní téma: Jodi Picoult: Vypravěčka

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek