Božena Šimková: Pohádky bratří měsíců

Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2014
Počet stran: 64
Ilustrace: Marie Tichá

Anotace:
Ve dvanácti původních pohádkách známé české spisovatelky si jejich hrdinové, ať už to jsou králové, babička s dědečkem, ježeček či veverka, díky zdravému rozumu a troše štěstí poradí se všemi možnými obtížemi a někdy se jim dostane i pádného ponaučení – třeba jako kolouškovi, který si tak usilovně přál zlaté parohy, až ho z toho vyléčil opravdu nepříjemný sen. Přečtěte si, proč jsou nejlepším lékem na lenost kaštany, jak si zvířátka uspořádala lidské Vánoce nebo jak soucitný Jáchym pomohl pytlákovi.

O autorce:
Božena Šimková se narodila 3. 2. 1935 ve Studenci, dětství prožila v Levínské Olešnici, vísce v Podkrkonoší. Kraj dětství později výrazně ovlivnil autorčinu tvorbu. V roce 1958 promovala na Filologické fakultě Univerzity Karlovy. Působila jako redaktorka, divadelní dramaturgyně a současně spolupracovala s vysíláním pro děti v rozhlase i televizi.

Božena Šimková má dosud na svém tvůrčím kontě přes 50 her rozhlasových, televizních a divadelních (kromě jedné černé komedie Vila s věcným břemenem píše pohádky), a deset knih, z toho osm je opět zasvěceno původním pohádkám.

Našima očima:
Poslední dobou u nás doma začaly být v oblibě pohádky, ve kterých jsou hlavními postavami ne princezny a princové, ale zvířata a obyčejní prostí lidé. Pohádky, které hlavně mé dcerce dají nějaké ponaučení. Právě na jednu takovou knihu jsme s dcerkou nedávno narazily.

Tato kniha mou dceru zaujala svou pestrobarevnou obálkou, jejíž ilustrace nám dává ochutnat od každého příběhu trochu. Jmenuje se Pohádky bratří měsíců a ilustrátorkou knihy je Marie Tichá, která se proslavila právě díky ilustracím dětských knih. No a protože a jelikož jaká matka, taková dcera, tak jsme si knihu musely pořídit a dát se hned do jejího čtení.  

Tyto pohádky mě osobně zaujaly i na pohled druhý. Průměrný rozsah mají na tři stránky, takže pokud budete příliš unavení na delší čtení či předčítání, je tato kniha správnou volbou pro unavenější čtenáře či rodiče.

Pohádek je dohromady, stejně jako měsíců v roce, dvanáct. Jmenují se nejen podle měsíců, ale mají také svůj vlastní název. Jejich témata jsou pestrá. Setkáme se třeba s malířem, který hledal jaro, se starou skálou a nebo třeba s línými kapry. Některé pohádky nám připomenou již nám známé příběhy.

Pohádky zajímavé, obrázky hezky veselé, ale jedinou malou nevýhodu v knize jsem přece jen shledala. Myslela jsem si, že pohádky budou tematicky laděné do určitého měsíce v roce, ale ne u každé tomu tak je. Což je trochu škoda.

Nejvíce se nám líbila prosincová pohádka s názvem Jiříkovy Vánoce. Nevím, zda-li na tom nese svůj podíl právě vánoční atmosféra přítomná v této pohádce, ale líbilo se mi souznění chlapce Jiříka se zvířátky z lesa.

Mé hodnocení: 80%

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji portálu Databáze knih.

Diskusní téma: Božena Šimková: Pohádky bratří měsíců

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek