Dana Šianská: Tonička a pirát Jedno oko

Nakladatelství: Agentura KRIGL
Rok vydání: 2014
Počet stran: 88
Ilustrace: Václav Šlajch

Ráda se vracím do dětských let prostřednictvím knih pro děti. Baví mě sledovat, co se od dob mého dětství v literatuře pro děti změnilo. U některých knih určených mladším čtenářům člověk občas nestačí žasnout, co si spisovatelé dokáží v hlavách vymyslet, aby zaujali. Já nejraději sázím na jistotu.

Jako malá jsem měla jeden vzor - Pipi Dlouhou punčochu, byla mou nejlepší kamarádkou. Chtěla jsem prožívat stejná dobrodružství, jaká mohla prožívat ona a cestovat kamkoliv by se mi zlíbilo. Přemýšlela jsem, zda-li ještě někdy v nějaké knize narazím alespoň na zčásti podobnou hlavní postavu. Sice to trvalo několik let, ale dočkala jsem. A nemusela jsem hledat daleko, protože takovou postavu jsem nalezla v nové knize spisovatelky Dany Šianské, která pochází z naší české domoviny. Kniha se jmenuje Tonička a pirát Jedno oko.

Hlavní hrdinkou tohoto dobrodružného příběhu, který je určený jak dívkám, tak chlapcům, je Tonička. Vybavíte si tu nejpřísnější, nejnespravedlivější učitelku, která vás kdy učila? Tak si představte ještě desetkrát, co desetkrát, stokrát horší. To je prosím Tonička - nejpřísnější učitelka na celém světě. Nepřeháním. Vážně. Brrr. Je to typická učitelka, ze kterých si spousta dětí a později i dospělých dělá legraci.

Učí v jedné škole v přímořském městě, jehož název neznáme, ale to není ani třeba. Bydlí sama (kdo by to s ní také vydržel, že?), od svých žáků vyžaduje disciplínu a ze známek uznává pouze jedničky (ale proč si to tedy ti žáci neuvědomují?). Ale Tonička obyvatelům města dokáže, že se umí proměnit i v pěknou tygřici, která se ničeho nebojí a získá si u nich respekt. Tonička má jet se svými žáky na třídenní výlet na opuštěný ostrov (taková procházka peklem, ale pro koho tou horší?).

Protože tomu osud chtěl jinak, Tonička vyrazí na výlet sama. On to tedy není výlet v pravém slova smyslu, protože si ho naše hrdinka ani za nic na světě nenaplánovala. To jí naruší plány a dokonce se obává o svůj holý život. To když jí na palubu lodi přiberou piráti, jejichž pirátský kapitán se jmenuje přímo děsivě, Jedno oko. Umíte si to vůbec představit? Vážená a obávaná paní učitelka na palubě pirátské lodi. Co z toho může vzniknout? Příběh slibující plno dobrodružství, humorných situací, možná i přátelství? Rozhodně.

Z této knihy k nám promlouvá poselství toho, že nemáme lidi soudit na první pohled na základě jejich vzhledu a povídačkách o nich, ale podle jejich chování. V tomto příběhu totiž dojde ke změnám. A máme i tu možnost seznámit se s bílou kočičkou, která nosí červenou sukýnku a která je zde takovým strážným andělem.

Od paní Dany Šianské jsem již v roce 2013 četla její první knihu určenou dětským čtenářům s názvem Zakázané prázdniny. Ta byla dle mého názoru určena spíše chlapcům, protože hlavním hrdinou byl dvanáctiletý Kryštof. Oproti tomu v Toničce, ačkoliv je hlavní postavou žena, si přijdou na chuť jak dívky, tak chlapci, protože jsou zde postavy, které osloví obě pohlaví.

Já jsem knihu četla s mou čtyřletou dcerkou, která tomu ještě sice moc nerozumí, ale moc se jí líbily ilustrace, o které se postaral Václav Šlajch. Ale když jsem knihu dala do ruky své sedmileté sestřenici, která chodí do druhé třídy, tak jsem jí pak těžko dostávala z jejích rukou zpátky. Řekla mi, že sice takovouhle přísnou učitelku zatím nemají, ale že se dokázala vžít do hlavní postavy, což si myslím, že je tím nejlepším znamením každé dobré knihy.

Diskusní téma: Dana Šianská: Tonička a pirát Jedno oko

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek