Larousse: Řekni mi, CO TO JE?

Zdroj obrázku: www.bux.cz/knihy/163331-rekni-mi-co-to-je.html?show#main

Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2015
Počet stran: 110 + 6 stran samolepek
Překlad: Anna Svobodová

Každý, kdo má doma nebo ve svém okolí dítko předškolního věku, mi dá jistě za pravdu, když řeknu, že musí velmi často odpovídat na otázky začínající buďto tázacími zájmeny CO, JAKÝ a nebo PROČ. Každé dítě je zvídavé a potřebuje znát odpovědi na všechny otázky, které položí. U nás doma je toto zvídavé období v plném proudu a musím se přiznat, že nejsem dokonalá a ne na každou otázku mé čtyřleté dcery znám odpověď. Občas se při odpovídání pěkně zapotím. Ale protože a jelikož má dcera neumí, stejně jako já, existovat bez knih, řekla jsem si, že se poohlédnu po nějaké dobré pomocnici, která mi s odpověďmi pomůže.

Měla jsem několik očekávání: kniha mě musela na první pohled zaujmout, protože pokud zaujme mě, zaujme i mou dceru, v tom jsme stejné. Dále musela mít obrázky, které zaujmou děti a v neposlední řadě v ní muselo být co nejvíce odpovědí na různá témata. Netrvalo dlouho a narazila jsem přesně na to, co jsem hledala. Kniha se jmenuje Řekni mi CO TO JE? a pochází z dílny Larousse. V knihovně mé dcerky se již několik titulů od Larousse nachází a vím, že mají úspěch. Takže já jsem měla jasno.

Kniha zaujme nejen děti, ale i dospělé. Je vázána v kroužkové vazbě, což dětským prstíkům dost usnadní jejich natěšené listování v knize.

Otázky jsou rozděleny do čtyř témat:
Tématem číslo jedna je naše tělo, ve kterém se děti dozví odpovědi na otázky týkající se nejen našeho těla, ale i například vitaminů, nemocí a lékařů.
Další téma, které zaujalo nejvíce mě, jsou zvířata. Víte třeba, co je vivárium? Já osobně toto slovo viděla poprvé v životě a byla jsem překvapená z odpovědi.
Tématem číslo tři jsou rostliny. Co je vůbec rostlina? Co je chlorofyl? A spousta dalších otázek týkajících se rostlin a věcí s nimi spojených.
Poslední téma se zabývá naší planetou Zemí. U tohoto tématu jsme s dcerkou strávily doposud nejvíce času.

Součástí knihy jsou navíc samolepky, které dětičky dolepují do stínových obrázků. Takže se z knihy nejen dozví spoustu zajímavých užitečností, ale i protrénují své hlavičky.

Na této knize mě baví to, že otázky jsou stručné a jasné, prostě stejné jako když vycházejí z dětských úst. Odpovědi na ně nejsou nijak zbytečně zdlouhavé a s “omáčkou navíc”, ale jsou dětem naservírovány co nejsrozumitelnějším a nejstručnějším způsobem. Navíc u každé odpovědi je ilustrace, která dítěti pomůže s lepším vybavením si toho, co je popisováno.

Věkově bych knihu doporučila předškolákům a mladším školákům. Mladší dětičky potřebují asistenci rodičů, ale díky tomu si spolu se svými dětmi užijí moc pěkné společné chvilky, které jim nic na světě nenahradí. Navíc děti na vás budou pohledem doslova viset, protože vy jim pomůžete rozšířit jejich vědomosti.

V edici Řekni mi vyšly již knihy Řekni mi JAK? a Řekni mi PROČ? Ty ještě v knihovně nemáme, ale co nejdříve pořídíme.

Perlička pro pobavení:
Dcerka mi jednoho večera nechtěla ani za nic na světě usnout v její obvyklý čas, usnula někdy kolem desáté večer, kdy už jindy dávno spokojeně oddychuje. Ráno, když jsme se probudily, do pokojíčku doběhla pro knihu Řekni mi CO TO JE? a nadšeně mi začala ukazovat, jak nalepila samolepky. Tak jsem jí řekla, jak je šikovná a kdy vlastně ty samolepky nalepila. Její odpověď? “No přece večer, maminko. Musela jsem to nalepit a pak jsem mohla teprve spinkat.”

 

Mé a Barunčino  hodnocení: 100%

Diskusní téma: Larousse: Řekni mi, CO TO JE?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek