Michaela Dodo Dostálová: Dodíkovy pohádky z Lesního království II.

Nakladatelství: Agentura KRIGL
Rok vydání: 2014
Počet stran: 92
Ilustrace: Ája Pechová

Když se mi skoro dva roky zpátky dostala do rukou útloučká kniha určená především dětským čtenářům s názvem Dodíkovy pohádky z Lesního království od české spisovatelky Michaely Dostálové, byla jsem nadšená. Ačkoliv již nejsem dítě, tato kniha mě učarovala na první pohled svou obálkou, kterou má na svědomí slečna Ája Pechová. Ta maluje technikou digitální kresby. Již díky obálce se přede mnou otevřel svět lesního království…

Na tuto knihu vzpomínám s úsměvem na tváři a s dcerkou se k ní často vracíme, protože dětská fantazie přímo prahne po říši skřítků a kouzelných bytostí. K nejen mému velkému překvapení jsem se ke konci loňského roku dočkala pokračování těchto pohádek, který nese prostý název Dodíkovy pohádky z Lesního království II. Zase mi učarovala obálka knihy, co vám budu povídat. O tu a o všechny ilustrace v knize se opět postarala stejné ilustrátorka, a je to jedině dobře.Takže nezbylo nic jiného, než si najít tu vhodnou chvíli, kdy nás nikdo nebude rušit a pustit se do čtení.

Máme tu možnost se opětovně setkat s postavami, které nám byli po boku v předchozím díle Dodíkových pohádek. Já jsem si nejvíce oblíbila chlapce Dodíka, který se dobrovolně rozhodl vstoupit do říše Lesního království. V říši může Dodík pobývat do té doby, dokud bude věřit na víly a skřítky. Kromě nám již známých hrdinů se setkáme i se spoustou “nováčků”, ať již kladných či záporných povah. Dcerka si zamilovala trolla Chuchorka a jeho ženu Wegerkovu, kteří jsou na svou výšku opravdu velmi hodnými postavami.

V této knize se děj točí kolem záchrany celé říše Lesního království. Království začalo upadat, listy ze stromů se bezdůvodně snáší k zemi (ačkoliv není podzim), voda v řekách vysychá. Kdo za tím vším vězí? Podaří se království nějak vzchopit?

Král Tomášek VII. z toho důvodu hledá dobrovolníka, který se alespoň pokusí o to vyhledat pro království pomoc. Nakonec dobrovolník není jeden, ale je jich hned pět a hned se pouští do pátrání po pomoci jejich milované rodné říši.

Při jejich dobrodružné výpravě za záchranou jejich království se seznámí se spoustou postav, kteří se je buď snaží zastrašit a nebo jim naopak pomoci. Několikrát je to i pěkně napínavé, protože stejně jako v životě, není jejich cesta dlážděna ze zlatých cihel a občas je pěkně strmá. Jak to s jejich říší dopadne? Zanikne? A nebo se budou moci opět radovat vedle svých kamarádů skřítků a víl?

Oproti předchozímu dílu těchto pohádek se setkáme s odlišným stylem psaní. Dodíkovy pohádky byly celé napsány ve verších, ale u druhého dílu mluví ve verších pouze postavy. Jinak postava vypravěče je psána bez veršů.

Mně osobně více sedlo celoveršované vyprávění, ale když jsem pozorovala dcerku, tak se více vyžívala v tomto kombinovaném stylu. Ale zase oproti předchozímu dílu se mi více líbil samotný příběh knihy, protože měl spád a všech třináct epizod, ze kterých se kniha skládá, se věnují jednomu cíli - záchraně Lesního království. A opět je všudypřítomná láska, laskavost, moudrá slova a vše, co je na životě krásně.

Jsem zvědavá, zda-li se ještě v budoucnu setkáme s Dodíkem setkáme u nějakého dalšího příběhu, protože nás vážně baví.

 

Odkaz na recenzi k Dodíkovým pohádkám z Lesního království: monushka6.webnode.cz/knihy-pro-deti/michaela-dodo-dostalova-dodikovy-pohadky-z-lesniho-kralovstvi/

 

Odkaz na rozhovor se spisovatelkou Michaelou Dodo Dostálovou: monushka6.webnode.cz/rozhovory-se-spisovateli/

 

Diskusní téma: Michaela Dodo Dostálová: Dodíkovy pohádky z Lesního království II.

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek