Petr Mrázek: O kometě Bětě

Nakladatelství: Albatros

Rok vydání: 2014

Počet stran: 104

Ilustrace: Zdenka Krejčová

 

Dětské knihy jsou u nás doma v kurzu. Kdo doma dítko, tak jistě chápeS dcerkou máme náš každovečerní rituál - pohádku na lepší usínání. Čteme tedy i přes den, ale před spinkáním je to naše společ radost. Pro tentokráte jsme sáhly po knize O kometě Bětě od Petra Mrázka. Dcerku totiž zaujala obálka knihy, to podědila po mamince, takže nám po několik večerů dělala společnost právě ona.

 

Jistě znáte nespočet pohádek, ve kterých jsou hlavními postavami princezny a princové, draci, čarodějové. také a musím se přiznat, že uvítám každou originální změnu. Ale ta změna nesmí být až tak moc znatelná, aby z toho nebyla pouze další ze slátanin moderních pohádek, kterými jsme v dnešní době doslova zahlceni. Spousta nových pohádkových knih mi pohádkové nepřijdou, protože v nich autoři často zapomínají na to, že jsou určeny především našim nejmladším posluchačům a čtenářům.

 

Proto jsem se celkem obávala, když jsme se pustily do pohádkových příběhů o malé kometě jménem Běta. Avšak hned po několika přečtených stránkách jsem zaznamenala hned dvě skutečnosti. První z nich - konečně nějaká změna. Druhá z nich - oddychla jsem si, protože se naštěstí nejedná pouze o další “slátaninu”. A o další radost navíc - dcerce se malá Bětka zalíbila.

 

Víme, že vesmír je obrovský. Nachází se v něm nespočet hvězd, galaxií, planet, různého harampádí, které jsme tam nechali dopravit my, lidé. Ale také se v něm nachází spousta komet. Beta Ypsilon Linerix - někdo by si pod tímto jménem mohl představit nějakou akč hrdinku, je jedna z mnoha malých komet. Běta žije na Mléč dráze a její maminka je Hvězda. Tato kometa je stejná jako kaž dítě, zvídavá. Ráda cestuje po vesmíru a ráda vypráví prožitá dobrodružství své mamince, kterou i často svými výlety potrápí. A tak spolu s můžeme prožít několik zajímavých vesmírných dobrodružství, při kterých se rozhodně ani my, rodiče a dospě, nudit nebudeme.

 

Seznámíme se například s Bílým trpaslíkem, od kterého se dozvíme, proč se scvrkává. Dostaneme se na kometární bál, na který Bětka potřebuje sehnat nějaké šaty a naučit tančit. A nebo se dostaneme na místo, kde se rodí všechny komety a asteroidy. V knize se nachází celkem osm zajímavých příběhů, které uspokojí i zvídavá dítka, mezi která se řadí i dcerka.

 

Autor Bětčiny výpravy popisuje svižně, vtipně a s trochou nadsázky. Tato kniha mě donutila k popřemýšlení nad tím, proč je vlastně ve vesmíru spousta harampádí, které už lidé k ničemu nevyužívají? Ne kaž z osmi příběhů nám a dětem dodá nějaké to ponaučení, ale všechny končí štastne a Bětka se pokaž vrátí v pořádku domů, ke své mamince.

 

Kniha je navíc doplněna o přílohu pro zvědavá a zvídavé děti, která jim vysvětlí několik pojmů, které je zcela jistě budou zajímat. dcerka se ptala také a ačkoliv jsou teprve tři roky, snažila jsem se to vysvětlit tak, aby alespoň trochu pochopila. No nevím, zda-li jsem uspěla, ale už alespoň , že hvězda se nachází na nebi a ne v její posteli. Bětka se stala její kamarádkou a snaží se si vymýšlet své příběhy s Bětkou pomocí ilustrací v knize, které jsou zcela zdařilé a vhodné do každého příběhu.

 

Jsem zvědavá, jestli její kamarádkou zůstane i v době, kdy už bude umět číst, ale doufám, že ano. O kometě Bětě je vhodná pro čtenáře od sedmi let.

 

Diskusní téma: Petr Mrázek: O kometě Bětě

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek