Anne McIntyreová: Ájurvéda od A do Z

Na konci měsíce ledna roku 2013 vydalo nakladatelství Metafora další publikaci z edice od A do Z. Tentokráte se jedná o titul s  názvem Ájurvéda od A do Z od anglické spisovatelky, učitelky, bylinkářky a léčitelky Anne McIntyreové.

Anne McIntyreová žije spolu se svými třemi dcerami v Gloucestershiru. Ráda cestuje  a učí v zahraničí. Více o samotné autorce se můžete dočíst na: https://annemcintyre.com/, kde se také můžete dozvědět spoustu zajímavých informací o všech jejích činnostech a její nádherné zahradě.

V dnešní době, kdy spousta lidí potřebuje léky k dobrému zdraví, existuje spousta možností přírodních cest ke zdraví. Jednou z nich je i tradiční indický přírodní léčebný systém s názvem ájurvéda. Ájurvéda je považována za nejstarší léčebný systém na světě. Tento název můžeme přeložit jako “věda života”. Zrodila se ve starobylé Indii před asi 5000 lety a je často nazývána “matkou všech léčebných systémů”. Hlavním symbolem této vědy je lotosový květ, který svými okvětními lístky symbolizuje osm odvětví ájurvédy.

Tato krásná barevná a zajímavá publikace je rozdělena do čtyř částí. V první části máme možnost se seznámit se samotnou ájurvédou. Prozkoumáme nejen její historii, ale i samotné principy ájurvédy.

Druhá část nám popíše, jak si máme udržovat zdraví a naší pohodu, protože přiznejme si, naše pohoda má vliv na naše celkové zdraví. A zdraví je to nejdůležitější, co v našem životě máme. Součástí této druhé části je i test, který nám pomůže odhalit naší prakrti (= naše konstituce či prvotní přirozenost) a vikrti (= momentální dóšická nerovnováha jedince).

Třetí část se zabývá ájurvédskou diagnózou a léčením. Zde se dočteme spoustu informací o příčinách a stadiích nemocí a naučíme se správným ájurvédským léčebným přístupům.

A závěrečná, čtvrtá část se nazývá Nástroje ájurvédské léčby, kde máme možnost nahlédnout do seznamu ájurvédských bylin a sami si sestavit nějakou tradiční bylinnou směs.

Mě tato kniha velmi zaujala už z toho důvodu, že se jedná o přírodní cestu ke zdraví. Při čtení jsem si musela dělat výpisky na papír, abych se neustále nemusela vracet zpět a nebo otáčet na slovníček. A vím, že k této knize se budu vracet, protože mě oslovila a zaujala.

Protože kniha obsahuje spoustu cizích názvů, tak je obohacena o slovníček pojmů v sanskrtu a o slovníček medicínských pojmů. Kniha má stejně jako ostatní z edice od A do Z zmenšený formát (141x168mm), což je na jednu stranu škoda, ale na druhou stranu jí můžete nosit neustále při ruce.

Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2013
Počet stran: 400
Překlad: Petr Sumcov
 

Diskusní téma: Anne McIntyreová: Ájurvéda od A do Z

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek