Cheryl T. Cohen Greeneová a Lorna Garanová: Intimní život

Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2013
Počet stran: 288
Překlad: Viktor Faktor

 

Slyšeli jste někdy o tom, že by se někdo živil jako sexuální terapeutka? Pokud ne, tak si můžete rozšířit své obzory díky knize Intimní život, kterou vydalo v březnu roku 2013 nakladatelství Metafora. Na obálce knihy naleznete popis: Zpověď sexuální terapeutky, která místo slovem léčí vlastním tělem. Odhoďte stud stranou a pořádně se začtěte. Stojí za to!

Cheryl T. Cohen Greenová se narodila roku 1944 do přísně křesťanské rodiny, která ctila veškeré tradice. I přesto, že byla vychována v duchu nevědomosti o sexu a že se o něm smí něco dozvědět až o svatební noc, tak mu Cheryl začala přicházet na chuť již o pár let dříve.  

Jako mladá se vdala za Michaela, kterého potkala ve svém prvním zaměstnání, které jí pomohl zařídit její otec. Zamilovali se do sebe, přestěhovali se do San Francisca a Cheryl porodila dvě děti - dceru a syna. Od roku 1973 se živí jako náhradní partnerka. Jestliže slyšíte tento pojem poprvé, nejste sami. I pro mě to bylo něco nového. V dnešní době je zcela přirozené mluvit o sexu a našich vzájemných potřebách otevřeně, ale pro starší generace bylo toto téma naprosto zapovězeno a když už se někdo rozmluvil o sexu, ostatní na dotyčného koukali skrze prsty. Hold už doba byla taková. Ale Cheryl na dobu nedbala.

S Michaelem měli otevřené manželství. Každý z nich si mohl najít ještě partnera bokem, ale jejich domluvou bylo, že se druhým partnerem nesmějí mít děti. V dnešní době jsou otevřená manželství oblíbená, ale já osobně bych k tomu nepřistoupila, protože je to způsob nevěry, i přesto že ten druhý o tom ví. O to mi to přijde divnější.

Cheryl nám vypráví zajímavé příběhy ze své profese a její vyprávění je obohaceno o vyprávění jejího vlastního životního příběhu. Její příběh je velmi peprný a já jsem při čtení dost často pociťovala, jak se červenám.

Informace, že ve svém životě měla přes 900 sexuálních partnerů, mi naprosto vyrazila dech. Nejmladšímu klientovi, který Cheryl navštívil, bylo osmnáct let  a nejstaršímu devětaosmdesát.

Velmi se mi líbil popis její spolupráce s šestatřicetiletým Markem O´Brienem, který ve svém dětství prodělal obrnu a zůstal ochrnutý. O Marka se museli od dětství starat, protože pořád jen ležel a musel za něj dýchat přístroj, takže je jasné, že o nějakých sexuálních radovánkách nemohla být ani řeč. Ale jen do té doby, dokud se neodhodlal a nezavolal Cheryl. Ta mu vše pořádně vysvětlila. Naučila ho mít ráda jeho tělo a vidět na něm jen samé krásné věci. Naučila ho pořádně se uvolnit a naučila ho  správnému dýchání. A co jeho panictví? Pomohla mu s tím nějak? Moc se mi líbilo, že po spolupráci se sexuální terapeutkou si Mark našel přítelkyni, se kterou se i přes svůj handicap mohl věnovat milostným hrátkám.

Takovýchto zajímavých příběhů nám Cheryl popíše v knize více než dost. Když jsem Intimní život začínala číst, bála jsem se, že to bude všechno jen o sexu, protože jsem slyšela spoustu lidí, jak podle názvu přirovnávají knihu k Padesáti odstínům šedi. Nemohu posoudit, zda-li jsou si tyto knihy nějakým způsobem podobné, protože druhou zmíněnou jsem nečetla a ani se k tomu nechystám. Ale Intimní život je příběhem jednoho zajímavého života a neobyčejného zaměstnání. U této knihy jsem si navíc i poplakala, takže kdybych jí mohla ohodnotit, mé hodnocení by bylo to nejvyšší. Nechybí v ní láska, sex, smutek, radost, vtipné situace. Takže každý čtenář si najde něco svého.

Kniha Intimní život je předlohou pro film Sezení (v hlavní roli Helen Hunt) - vítěz filmového festivalu Sundance 2012. Film jsem zatím nezhlédla, ale rozhodně to v budoucnu napravím. Zajímalo by mě, co všechno z knihy se vešlo do filmu.

Ukázka:
Chodit za prostitukou je jako chodit do restaurace. Schůzky s náhradní partnerkou jsou něco jako kurs vaření. Teď už je mi osmašedesát, ale vařím pořád a nemám  úmyslu kuchyňskou zástěru odložit.

 

Diskusní téma: Cheryl T. Cohen Greenová a Lorna Garanová: Intimní život

Film je jen střípek knihy ale střípek navýsost vybroušený.

Petr | 08.03.2017

Ve filmu Sezení je z knihy použit jen případ postiženého Marka a vlastně ten je hlavní postavou. Je to film par excellence.

Přidat nový příspěvek