Chevy Stevensová: Nikdy nevíš

 

V prosinci roku 2012 vydalo nakladatelství Knižní Klub mrazivý thriller s názvem Nikdy nevíš. Autorkou je Chevy Stevensová. Tato spisovatelka je mezi českými čtenáři známá svou první knihou, psychologickým thrillerem s názvem Stále nezvěstná.

Hlavní hrdinkou je třiatřicetiletá Sára Gallagherová, která se narodila v Britské Kolumbii. Sára žije spolu se svou šestiletou dcerou Ally a snoubencem Evanem, který dojíždí za prací na loveckou chatu. Sára je adoptovaná a o své biologické matce a otci neví vůbec nic. Až doposud se se svou adoptivní rodinou spokojila, ale po přečtení článku o adopcích se rozhodne najít svou biologickou matku. A tímto se začíná rozvíjet Sářin příběh, ze kterého vám několikrát poběží mráz po zádech. Dělá dobře, když se do toho pouští? Kolik toho o sobě a o svých biologických rodičích zjistí?

Sáře netrvá dlouho a pomocí internetu a bývalého policisti v penzi nalezne svou biologickou matku, jejíž jméno je Julia Larocheová. Tato žena však se Sárou nechce mít nic společného a Sára se o svém biologickém otci dozvídá to, co by jí ani v nejhorším snu nenapadlo. Sářin otec je totiž vrah, kterému nikdo neřekne jinak než Táborový vrah. A co je mnohem horší, její  biologická matka byla tímto vrahem znásilněna. Sára odmalička trpí migrénami, co když to spolu nějak souvisí? Bude se chtít Táborový vrah pomstít Julii za to, že zůstala naživu? A ví vůbec o Sáře, své dceři?

Poznej nepřítele,
Poznej sebe,
a vítězství
je nepochybné
i ve stovce bitev.

(strana 172)

Sářin příběh se rozkřikne do médií, novináři jsou neúnavní a nevadí jim zavolat k Sáře domů ve kteroukoliv denní či noční dobu. A k novinářům se připojují i “vtipálci”, kteří se představují jako její biologický otec. Jednoho dne se ale ozve muž, který zní důvěryhodně… Právě v tuto chvíli začíná hra o život nejen samotné Sáry, ale celé její rodiny. Na jejich ochranu a hlavně kvůli tomu, aby případ vyšetřili a vyřešili, přijíždějí dva policisté - Sandy a Billy, kteří ovšem mají také svá tajemství. Jak dopadne Sářin příběh? Přežije? Zůstane v pořádku její rodina, na které jí záleží úplně nejvíce? Jak moc je možné ztotožnit se se skutečným vrahem?

Když už si člověk myslí, že je po všem, tak zjistí, že byl na omylu. Pravdou je totiž to, že další člověk ještě nedohrál svou “hru” se Sárou. Kdyby však Sára nebyla příliš chytrá a nedávala si věci do souvislostí, mohlo být vše v pořádku. Na můj vkus je Sára až moc zvídavou a puntičkářskou, ale co by člověk neudělal pro bezpečí své rodiny?

Kniha je napsána formou výpovědi při sezení u Sářiny psychiatričky Nadine, které vypráví svůj nezáviděníhodný příběh. Tento příběh je obohacen mnohými dialogy a Sářinými momentálními psychickými stavy. Tímto je kniha velmi zajímavá. Kniha se stává z celkem čtyřiadvaceti sezení. Během této doby každý čtenář zažije a pocítí to samé co sama Sára. Prožíváme spolu s ní lásku, když o ní píše. Cítíme nenávist, když jí cítí Sára. A co prožíváme nejvíce je strach. Strach na nás číhá kolem celého příběhu.

Nikdy nevíš osloví jistě ty čtenáře, kteří mají rádi napínavé příběhy, ve kterých není vše tak růžové, jak se zdá být. Pokud po této knize sáhnete, rozhodně vás nezklame.

Ukázka:
Dneska mám hroznou depresi, ale doufám, že mi pomůže, když si s vámi popovídám. Krom Evana nebo Billyho jste jediná osoba, se kterou můžu v tyhle dny mluvit, teda o věcech, na kterých opravdu záleží. Celé dopoledne jsem posedávala po domě a čekala na naši schůzku. Nepůsobí na mě dobře když nevím co s časem.
(strana 157)

Nakladatelství: Knižní Klub
Rok vydání: 2012
Počet stran: 424
Překlad: Edda Němcová
 

Diskusní téma: Chevy Stevensová: Nikdy nevíš

Recenze

Bastera | 27.02.2013

Pěkná recenze a kniha vypadá velmi zajímavě :)
https://bastera.blogspot.com

Přidat nový příspěvek