Gill Saundersová a Gill Daviesová: Romantická řeč květin

Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2013
Počet stran: 128
Překlad: Eva Fuková

Do ruky se mi dostala kniha s názvem Romantická řeč květin. Je to pomocník, který nám pomůže rozluštit význam květin a také nám poodhalí jejich historii. Tuto krásnou a barevnou knihu vydalo v březnu letošního roku nakladatelství Metafora.

Květiny nás obklopují od nepaměti. Setkáme se s nimi v historii, literatuře, umění, módě, společenském životě a i v životě běžném. V historii to byla známá válka růží (15. století),  kdy proti sobě stály červené a bílé růže. Jak se symboly květin začaly rozšiřovat, začaly se vydávat příručky o květomluvě, které byly však často od anonymních autorů. Každá z nich měla a má svůj konkrétní význam a ať již květinu darujeme a nebo jí od někoho  . přijímáme, sdělujeme jejím prostřednictvím nějakou zprávu. Květomluva (z latinského lingua flora) je komplexní jazyk.

V této knize nalezneme nádherné akvarelové obrázky různých květin, které pocházejí od viktoriánské malířky jménem Fanny Robinsonové, která žila v letech 1802 - 1872. Tyto obrázky pocházejí z její sbírky Kniha vzpomínek (The Book of Memory), která vznikala po dobu několika let.

Na každé straně knihy se setkáváme s ilustracemi květin, které na nás dýchají nádechem staré doby a které jsou prostě kouzelné. Ke každé květině se dozvíme její latinský název, historii, zajímavosti a její význam. A nejen to, jsou zde připojeny i romantické básně a citáty o květinách a i o lásce. Protože co si budeme povídat, květinami vyjadřujeme převážně lásku. Ale nezáleží jen na samotné květina, i její barva nám něco vypovídá.

Romantická řeč květin je obohacena o fascinující fakta z oblasti květin. Dozvíme se něco i o národních květinách, připojen je i slovník významů květin a seznam květin s jejich významy.

Kniha je určitě určena pro uspokojení naší romantické části duše, protože co jiného než květiny, sebou nosí toto poselství. A tato kniha je jimi přímo nabytá. Máme možnost se zde setkat s nepřeberným množstvím knih, například s tulipány, sedmikráskami, šeríkem, slunečnicí, konvalinkami a nechybí ani královna květin - růže.

Romantická řeč květin se mi velmi líbí. Určitě se stane z mé strany dárkem pro mé nejbližší, protože než nepořídit květinu každému zvlášť, bude lepší své pocity vyjádřit touto knihou, ve které si každý vybere tu svou.

Mou nejoblíbenější květinou je šeřík. Těším se, až jeho keře rozkvetou a já k nim budu moci přičichávat. Významem šeříku jsou první pocity lásky, pokora, čistota a otázka, zda člověk stále miluje.

Kéž by má láska šeříkem byla, zjara se skvoucí purpurovým květem, a já byl ptáčkem, který se v něm skryje, až malá křídla unaví se letem.
Robert Burns

Láska se nedá měřit dobou trvání. Z jednotek času rozhodují o ní ty nejkrásnější. Jediným okamžikem se prohrává nebo vítězí a jediná noc může mít pro lásku větší cenu než celý život.
Eduard Bass


 

Diskusní téma: Gill Saundersová a Gill Daviesová: Romantická řeč květin

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek