Hanns Kneifel: Anděl Apokalypsy

Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2013
Počet stran: 400
Překlad: Vítězslav Čížek

V březnu letošního roku vydalo nakladatelství Knižní klub další z thrillerů, při jehož čtení ve vás bude mrazit. Kniha se jmenuje Anděl Apokalypsy a napsal jí německý autor Hanns Kneifel.

Hanns Kneifel (narozen roku 1936, zemřel roku 2012) psal na základě detailních informací historické romány, jejichž témata sahají od raných dějin po novověk.

Prostřednictvím autora se dostáváme do Luccy, města ležícího v Toskánsku, v severní centrální Itálii. Časově jsme v 15. století, konkrétně v roce 1496.

Již v 15. století byli lidé přesvědčeni o konci světa. V jejich době o tom kázali kněží na mších a předzvěsti si mohli lidé vyčíst i v samotné Bibli. Jedním z těch, kteří se nechali přesvědčit a kteří věří, že konec přijde, je i Desiderio Montfalcone. Tento padesátiletý muž, který na svůj věk rozhodně nevypadá, žije již přes třicet let s traumatem z kruté smrti svých rodičů. A nejen s tím. Jako malého ho rodiče a příbuzní považovali díky svému “ďábelskému” tajemství za holčičku a nazývali ho Desideriou. Desiderio žije spolu se svou krásnou a věrně oddanou milenkou Cornelií d´Albizzi na jeho zámečku.

Desiderio vytvoří dílo neskutečné krásy, ze které až mrazí a to z toho důvodu, aby pomohl vstoupit sobě a svým nejbližším do nového, lepšího světa, který by dle něj měl nastat v prvních sekundách roku 1500.

V době zimního a letního slunovratu začnou lidi objevovat zohavené mrtvoly mladých žen. Kdo tyto ženy dokázal bezcitným způsobem zavraždit? Proč jsou nalezené ženy nahé? A z jakého důvodu jim chybí části těla? Co má s jejich nálezem společného slunovrat?

V příběhu se také setkáváme s rodinou Castacianů. Otec Girolamo a syn Alessandro, zvaný Sandro se živí jako zpracovatelé kovu. Girolamo má ještě mladší dceru Donatu. Sandro má poměr s “neřestnicí”, která je vdaná a která se s ním schází potají. Donata je zatím svobodná a bez přítele, ale i to se změní.

Máme možnost se seznámit s lidmi jak z nižší společenské vrstvy, tak i  z vyšší a poznat jejich zvyky.

Hlavním tématem Anděla Apokalypsy je téma rozdvojené osobnosti. S tímto tématem jsme se již mohli v literatuře setkat. Nejznámějším hrdinou svého druhu se bezpochyby stal doktor Jekyll, který se nám představil prostřednictvím autora Roberta Louise Stevensona v díle Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda.

Na knize je poznat, že jí autor psal s obrovskou pečlivostí, protože se můžeme dozvědět i ty nejpodrobnější informace nejen o hrdinech, ale i o prostředí, ve kterém se děj odehrává. Detailně je popsána i samotná příroda.

Jediným mínusem této knihy jsou jména postav. Musím se přiznat, že jsem si musela jména a vztahy k dalším postavám psát na papír, protože jsem jinak nebyla schopná si tyto informace zapamatovat. Plusem je, že na začátku knihy je seznam jmen a jejich výstižný popis, ale nebavilo mě knihou neustále listovat do předu a zpátky.


O knize jsem četla, že není pro slabší povahy. Já patřím do skupiny těch slabších, ale musím se přiznat, že mě tato kniha překvapila a já jsem neumusela při čtení vynechávat slova popřípadě řádky. A to překvapivě i při popisu zavražděných žen.

Ukázka:
“Messer Desiderio Montfalcone, pán na La Palazzina Montfalcone a přilehlých pozemcích, Vás zve na návštěvu ve slavnostním oděvu v poledne 31. prosince léta Páně 1499. Čeká vás kratochvilná, leč vážná hra o mnoha skvělých částech s hudbou a zpěvy na zahradě, deklamace, ohňostroj a pamětihodná událost. Za další vás čeká hostina s bohatou ochutnávkou venkovského kuchařského umění a vybraná bílá i červená vína. O půlnoci nebo v hodinách po ní, až začne Svatý rok, očekávám s pomocí Boží mimořádný jev. Mí žoldnéři budou chránit mé hosty a usedlost i kus silnice mezi palazzinou a Lukkou. Ujišťuji vás: na tento večer těžko někdy zapomenete.”
(strana 348)


 

Diskusní téma: Hanns Kneifel: Anděl Apokalypsy

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek