Jodi Picoultová: Vlk samotář

 
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2013
Počet stran: 416
Překlad: Ivana Nuhlíčková
 
Jodi Picoultová je známá díky tomu, že ve svých knihách často čerpá z tématu lékařství. Navíc jejími hlavními hrdiny jsou lidé, kteří zrovna procházejí nějakými krizemi, ať psychickými či zdravotními. Spisovatelka umí do detailu popsat všudypřítomnou náladu okamžiku a prostředí. Od této spisovatelky jsem četla několik jejích knih a musím říci, že mě každá z nich svým způsobem dostala. Když se mi dostala do ruky kniha s názvem Vlk samotář, věděla jsem, do čeho se pouštím a čekala jsem na to, co bude jiné než v jejích dosud vyšlých knihách.
 
Americká spisovatelka Jodi Picoultová (narozena 1966) je autorkou jednadvaceti novel. Picoultová vystudovala tvůrčí psaní a poté obdržela magisterský titul v oboru vzdělání. Během jejích studií začala psát, napsala dvě povídky, které publikovala v časopise Seventeen magazine. Jodi Picoultová obdržela několik literárních cen. Její knihy jsou překládány do čtyřiatřiceti jazyků.  
 
Ačkoliv mě od této knihy někteří lidé odrazovali, i přesto, že jí nečetli a vzali za vděk anotací, tak jsem se nedala a pustila se do ní. Většinou to mám tak, že když mi někdo dopředu řekne o nějaké knize, že nestojí za přečtení, tak zpočátku čtu s větší opatrností a hlavou se mi honí předsudky ostatních. U Vlka samotáře se mi to ale nestalo. 
 
Téma knihy - život mezi vlky, mi dokonale sedlo a nevadil mi ani trochu odlišný styl než na jaký jsem u této spisovatelky zvyklá. Ba naopak, jsem ráda, že napsala takto poutavou knihu, která nám dovolí se blíže seznámit s vlky a s jejich chováním vůči lidem. 
 
Luke Warren - muž pro něhož vlci znamenali všechno, věnoval se jim po velkou část svého života. Luke se dokonce i dobrovolně na dva roky odloučil od své rodiny kvůli tomu, aby se vydal vstříc vlčím smečkám, aby studoval jejich chování a snažil se s nimi sžít. Vlci pro něj znamenali více než lidé. Po pravdě řečeno jsem se mu ani moc nedivila, protože když jsem do detailu četla, jak vlčí smečka drží pohromadě, žasla jsem. Luke s vlky spal, lovil, dokonce se s nimi i jedl to, co jedli oni.
 
I nadále by se věnoval své největší radosti, kdyby nebylo jednoho osudného večera… Na druhou stranu, všechno zlé je k něčemu dobré a rodina, která byla rozpadlá na milion střípků, se pomalu ale jistě zase sceluje v jeden kus. Přesně tomu, jak tomu má být, nejen u vlků. Setkáme se s Carou, dcerou Lukea, sedmnáctiletou slečnou, která má právo na vlastní názor a u které je zcela zřejmé, že půjde v otcových stopách. Edwardem, synem, který v patnácti letech odešel kdo ví proč z domova a který vyučoval angličtinu až v dalekém Thajsku. Edward je o sedm let starší než Cara a je to její pravý opak. Také se seznámíme s jejich matkou a Lukeovou bývalou manželkou Georgie. Georgie žije se svým druhým manželem a jejich dvojčaty.
 
Ocenila jsem to, že každý vypráví kus svého životního příběhu tak, že se nám před očima rýsuje pomalu jejich celý život a jejich pocity. Navíc, každý z vyprávějících, má svůj styl písma, takže pak můžete číst i bez toho, aniž byste museli koukat na jméno toho, kdo vlastně vypráví. Příběh celé rodiny je navíc obohacen o zajímavé historky Lukea a vlků. Na vlastní kůži poznáme to, jak se k nim přibližoval, jak se několikrát obával o svůj holý život, ale pocítíme i obrovskou soudružnost poté, co ho vlci přijmou mezi sebe. 
 
Vlk samotář není jen příběhem o životě s vlky, ale řeší i další důležité téma. Eutanázie a dárcovství orgánů, často diskutované téma. Uslyšíme hned o několika postojích a názorech. Člověk se prostě musí pořádně rozmyslet, protože po velkém rozhodnutí již není pro druhého cesty zpět. Ke všemu všude visí spousta otazníků: Co kdyby náhodou…?
 
Při čtení jsem si přišla jako na kolotoči. Chvíli jsem byla nahoře a byla šťastná za všechny a v moment další jsem se ocitla hlavou dolů a přišla jsem si citově zdrchaná. Tato kniha je dosti emoční záležitostí, která nenechá v klidu ani otrlé povahy.
 
Vlka samotáře bych doporučila všem čtenářům. Ne jen těm, kteří před lidmi utíkají ke zvířatům, ale všem, protože nám ukáže nejen to, že v jednotě je síla.

Diskusní téma: Jodi Picoultová: Vlk samotář

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek