Kateřina Dubská: Člověk Gabriel

Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2013
Počet stran: 336

Některé knižní příběhy vás donutí k zamyšlení a na některé z nich budete hodně dlouho vzpomínat a vybavovat si v určité situaci konkrétní slova z knihy. Kniha s názvem Člověk Gabriel, kterou vydalo nakladatelství Jota letošní rok v dubnu je jednou z těchto knih.

Kateřina Dubská před jedenácti lety založila Nadační fond Verda, který podporuje romské studenty. Její prapradědeček se jmenoval Gabriel a je možné, že právě po něm je pojmenován hlavní hrdina jejího krásně snového příběhu. Člověk Gabriel je její knižní prvotinou a osobně doufám, že ne poslední. Pokud byste se chtěli dozvědět něco více o samotné autorce, doporučila bych vám navštívit její internetové stránky www.katerinadubska.cz.

Na začátek nemůžu mluvit (psát) o ničem jiném než o obálce této knihy, která je jedním slovem nádherná. Totéž platí i o hřbetu knihy, v nejedné knihovně se bude kniha krásně vyjímat. Když jsem měla možnost poprvé držet tuto knihu v ruce, fascinoval mě na ní pasoucí se kůň a mně se jako první na mysli dostalo slovo energie a svoboda.

Při čtení knihy jsem si uvědomila, že jsem se nemýlila. I přesto, že jsem měla do posledního písmenka několikrát přečtenou anotaci na knihu, tak jsem nevěřila, že se mi bude tak líbit. Ale opak byl pravdou. Příběh se mi moc líbil.

V dnešním uspěchaném světě, kdy je většina z nás skeptická ohledně jiných národností, konkrétně mám na mysli Romy, je tato kniha pohádkou a jakoby seznámením se s tímto národem, který je od pradávna známý především svou kočovností a nestálostí.

V příběhu se setkáváme s Gabrielem - člověkem, který je jedním z rodu kočovných Romů. Ačkoliv neumí číst a psát, tak má spousta jiných vlastností, díky kterým se pro mě stal člověkem s velkým Č. Je lidský, miluje svou rodinu nade vše na světě a co jsem na něm obdivovala nejvíce je jeho schopnost mluvit se zvířaty. Napojí se na jejich myšlení, promluví k nim zvláštním hlasem a pak už se o daném zvířeti dozví vše, co potřebuje vědět. Nejraději má koně a když získá koně, do kterého se zakoukal na první pohled - Černou hřívu je tím nejšťastnějším člověkem na celičkém světě. Gabriel je jiný než ostatní z jeho rodu - je samotářský typ, který poslouchá svou duši a srdce.

Gabriel se nezakouká pouze do koně, zamiluje se do dívky, které říká Meruňka a která je zcela odlišná než on, nejen barvou pleti, ale i vychováním. Meruňka totiž neví, zda se má zaplést s Romem. Vždyť co by tomu všichni řekli?

V knize procestujeme společně s Gabrielem a jeho rodinou hned několik míst. Ocitneme se ve Vídni, na březích Dunaje a nakonec nás vítr zavane do nádherného okolí buchlovického zámku (okres Uherské Hradiště). Člověk Gabriel je vyprávěním samotného Gabriela. Ten nám vypráví současný příběh, jeho bezstarostné dětství, budoucnost a i hodně vzdálenou budoucnost, kdy je už samotný Gabriel po smrti.
 
Příroda je zde nádherně popsána a celý příběh vyznívá velmi lyricky. Kniha je rozdělena do dvou dílů, které jsou následně rozděleny na kapitoly s názvem. Na Gabrielovi je zajímavé to, že ačkoliv nám vypráví několik jeho životních etap, tak nevíme jeho přesný věk v době vyprávění.

Zaujalo mě, že každý z Gabrielova rodu má nějaký dar. Spoléhají se na své břicho, na vanutí větrů a na své sny. To se mi velmi zalíbilo a hned jsem si říkala, že bych takovéhle nápovědy osudu také brala. Ale ne vždy je dobré vědět dopředu.

Kdo by čekal nějaký složitý děj, v této knize se s ním rozhodně neshledá. Tato kniha je především vyprávěním jednoho Člověka, o kterém se dozvíme spoustu informací. A nejen o něm - velmi poutavým způsobem jsme seznámeni s národem Romů. Odhodila jsem své předsudky o tomto národu a donutilo mě zamyslet se nad tímto národem.

Člověk Gabriel je navíc obohacen i o historické souvislosti, které sepsala PhDr. Jana Horváthová. Seznámí nám především s historickým pozadím knihy a se samotnou historií Romů.

Vyčetla jsem, že autorka plánuje i volné pokračování této knihy, která však tentokrát bude především o historii její rodiny, což je dosti osobní. Vždyť do každé knihy autor dává kus sebe. A paní Dubská tam navíc vloží i příběh její rodiny, což musí být nelehké. Ale až toto pokračování vyjde, rozhodně si ho nenechám ujít.
 

Diskusní téma: Kateřina Dubská: Člověk Gabriel

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek