Rozhovory se spisovateli

V této sekci bych se s Vámi ráda podělila o rozhovor se spisovateli. Pokud byste měli nějakého konkrétního autora, o kterém byste si rádi něco přečetli, neváhejte mě kontaktovat a já se pro to snažím udělat cokoliv :)

 

Rozhovor se spisovatelkou Michaelou Dodo Dostálovou

Jak se zrodil nápad s Lesním královstvím a jeho obyvateli, kteří mají tak krásná jména? Jsou Dodíkovy pohádky z Lesního království Vaší první vydanou knihou?

Prvotní nápad se zrodil při tvoření mini divadelní komedie pro mé zaměstnance a kolegy z práce. Hra byla sepsána ve verších a pár kolegů si v ní zahrálo pro druhé. Vzhledem k tomu, že výsledek byl lokálně úspěšný, už byl jen krůček ke knížce a Dodíkovým pohádkám. Různorodá jména vznikají v průběhu psaní a přichází na mou mysl sama. Dodíkovy pohádky jsou mou prvotinou.

 

Jak dlouho jste psala Dodíkovy pohádky z Lesního království?

Pohádky jsem psala s přestávkami rok a půl, pak dalšího půl roku probíhala korekce, ilustrace, grafika a samotný tisk.

Plánujete nějaká autorská čtení z této krásné knihy pohádek? První autorské čtení s besedou již proběhlo v knihovně Miletín (https://knihovnamiletin.webk.cz/ ), kdy jsem měla možnost setkání se žáky čtvrté třídy. Další setkání proběhne v blízké době v MŠ v Náchodě.

 

Zajímalo by mě, jak vzniklo jméno Dodík. Má jméno něco společného s Vámi osobně?

Ano, Dodík je mé osobní jméno. Je mou přezdívkou, kterou jsem kdysi dostala od svého parťáka a rychle se uchytila. Spousta přátel a známých mě tak oslovuje. Variací je spousta: Dodo, Dodík, Dodouš, Dodina … J Takže jsem si své jméno „ukradla“ a věnovala ho jedné z hlavních postav.

 

Je samozřejmé, že spisovatelé do svých děl dávají i kus sebe. Jak moc jste do Dodíkových pohádek z Lesního království promítla samu sebe? Změnilo to nějakým způsobem Váš život?

V Dodíkových pohádkách je promítnut můj vnitřní svět. Vzhledem k délce knížky je však pouhým střípkem do mozaiky. Knížka je mou neoddělitelnou součástí. Život mi změnila v mnoha věcech – ať už prohloubením fantasy ve svém nitru, či naplňující tvůrčí inspirací, tak po mnoho dalších setkání se zajímavými lidmi na zajímavých místech. Ač knížka není dosud moc známá, mohu říci: život se mi změnil!!!

 

V knize si nelze nevšimnou nádherných ilustrací od Áji Pechové. Zajímalo by mě, zda-li ilustrace vznikly až poté, co jste měla hotovou konkrétní pohádku a nebo tomu bylo naopak?

Ilustrace vznikaly na poslední chvíli – knížka již byla dávno po korekci a nemohla jsem sehnat malířku, která by vystihla mé představy. Několik pokusů o ilustrace ztroskotalo, až jsem jednoho dne narazila na blog Áji (https://kreativity.blog.cz/ ), kde jsem začala tušit, že by to mohlo být to pravé ořechové. Áju jsem oslovila, nakreslila mi obrázek na zadané téma, a když jsem ho prvně uviděla, zajásala jsem: „TO je ono! Mám ji!“

A tak začala naše společná cesta. Ája měla na ilustrace jen měsíc a půl. Klobouk dolů před její rychlostí. V té době totiž skládala maturitu, zároveň dělala přijímačky na vysokou školu, a aby toho nebylo málo, chodila na letní brigádu. Opravdu zaujala profesionální přístup.

 

V dnešní době je neobvyklé psát ve verších. Vy jste se toho nezalekla a napsala jste rovnou celou knihu pohádek. Bylo pro Vás složité přemýšlet nad celým příběhem ve verších? Vidíte ve formě psaní knihy důležitý faktor?

Kdo píše, tak ví, že někdy je k člověku múza přívětivá a někdy si z vás tropí legraci. Takže občas s lehkostí přes noc napíši několik stránek, občas po pár hodinách na mě vykukuje pár veršů. V podstatě mi nad příběhem nedělá problém přemýšlet ve verších. Nikdy nemám v hlavě promyšleno, jak se bude příběh odvíjet. Vždy pokračování přichází ruku v ruce s verši.

Co se týče formy psaní, zda je verš pro mě důležitým faktorem – ano je. Rým udává takt. Lidé mají rádi pravidelný tlukot, melodiku, harmonii. V podstatě valčík je veršem, hodiny jsou veršem, fraktály jsou veršem … Verš a rým je prostě všude kolem nás – jen ho vidět.

 

Pohádky pro děti jsou většinou rozděleny podle věku. Máte ke své knize také nějaké věkové doporučení? Musím říct, že u Vaší knihy se bavila nejen má tříletá dcera, ale i já jsem se na chvíli dokázala vrátit do dětských let.

Ne, žádné doporučení nemám. Každý čtenář jakéhokoliv věku si může najít v knížce něco, co ho osloví. Záleží jen na něm, co opravdu v životě hledá – a třeba Dodíkovy pohádky mu mohou přinést odpověď.

 

Jaké jsou Vaše plány do budoucna? Pracujete v současné době na nějaké další knize? Pokud ano, mohla byste nám o ní něco málo prozradit? A setkáme se v ní opět s Dodíkem?

Pracuji na volném pokračování první knihy. Opět se setkáte s Dodíkem. Potkáte známé postavy a přibydou samozřejmě i nové … krásné i záludné, navštívíte nová místa, nové situace... Pokud bude múza přívětivá a vše se bude dobře vyvíjet, mohly by Dodíkovy pohádky II. vykouknout na světlo světa příští rok.

 

Pomalu ale jistě nám začíná na dveře klepat kouzelný čas vánoční. Máte tyto svátky ráda? Dodržujete tradice? Dáváte ráda darem knihy? A co Vy? Dostáváte ráda knihy? Jaký druh literatury Vy osobně preferujete?

Vánoční svátky jsou pro mě opravdu časem, kdy vnímám Strážce, kteří otevírají brány mystických světů. Tento čas je pro mě nejinspirativnějším obdobím celého roku. Klasické tradice nedodržuji, ale respektuji je a vzhlížím k nim. Vánoce vnímám jako svátky pospolitosti, empatie a sounáležitosti.

Knihy v podobě dárků dostávám a velmi ráda a také tak dávám. V mé knihovně největší místo zabírají knihy s inspirativním tématem, dětské knihy a komiksy, cestopisné knihy (především Rusko, které je mým snem navštívit a projet si celou Transsibiřskou magistrálu). Tento týden do mé knihotéky přibyla nádherná klasika: Kytice od K.J.Erbena. Na této knížce jsem vyrůstala. Erbenem jsme byla ovlivněna - vzhledem k místu, kdy jsem v dětství několik let žil. Tím je Miletín, rodiště K.J.Erbena.

 

 

Míšo, velmi Vám děkuji za nádherné odpovědi na mé otázky. Upřímně Vám přeji, ať Vám jde práce na další knize pěkně od ruky a máte spoustu krásných nápadů. Zároveň Vám přeji klidné prožití nadcházejících svátků vánočních a ať je strávíte s těmi, kteří mají místo ve Vašem srdci.

 

Recenzi na Dodíkovy pohádky z lesního království si můžete přečíst zde: monushka6.webnode.cz/knihy-pro-deti/michaela-dodo-dostalova-dodikovy-pohadky-z-lesniho-kralovstvi/

 

Ještě přidávám facebookový odkaz na Dodíkovy pohádky z lesního království: www.facebook.com/DodikovyPohadkyzLesnihokralovstvi

a na závěr odkaz na stránky nakladatele:

www.krigl.cz/index.asp?menu=3

 

Diskusní téma: Rozhovory se spisovateli

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek