Antti Tuomainen: Léčitel

Nejlepší finský krimi román roku 2011 - to nám hlásá titulek na obálce knihy. Zaslouží si to Léčitel?

Finský spisovatel Antti Tuomainen vydal svou prvotinu již v roce 2006, ale teprve až jeho třetí kniha, krimi román Léčitel, která v zahraničí  vyšla v roce 2010, se stala nejúspěšnější. V roce 2011 získal Léčitel cenu pro nejlepší finský krimi román a v současnosti je překládán do řady evropských jazyků. V České republice kniha vyšla v roce 2012 v nakladatelství Kniha Zlín, edici Fleet, svazek 28. Tuto knihu bude mít čtenář rozhodně jako krátkodobou záležitost, protože příběh je rozložen do 178 stran. Z finského originálu Parantaja knihu přeložil Vladimír Piskoř.

Ke knize jsem se dostala prostřednictvím knižního portálu bookfan.eu, kde knihu k recenzi nabízelo knihkupectví Neoluxor. Chtěla jsem zjistit, zda si tento “nejlepší finský krimi román roku 2011” zaslouží tuto cenu právem.

Jasno, jež ráno opatrně rašilo, se za dobu, ,co jsem byl na návštěvě, proměnilo v vlhký, nárazový vítr a zataženou oblohu, věštící déšť. Svět potemněl.
    Bylo mi jasné, proč jsem Elinu objímal tak dlouze. Stýskalo se mi bolestně po Johanně také fyzicky: po jejím hutném teple, po zvláštní směsi jemné vůně medu a vlny, po jejím drobném tělu, které bych cítil v podpaží a na bocích, a po její ruce, tak přesně zapadající do mé dlaně. Byli jsme k sobě něžní, a pořád. Proto se mě stesk zmocnil tak rychle, tak hluboce a tak bodavě. Podíval jsem se vzhůru, vzdychl si a zasunul všechny myšlenky na Johannu až na dno mysli, na povrch jsem vypustil jen jednu: já tě najdu.


Děj se odehrává ve finském hlavním městě Helsinkách v blízké budoucnosti. Setkáváme se zde s hlavním hrdinou příběhu, Tapanim Lehtinenem, který už několik hodin nemá žádnou zprávu o své milované ženě, Johanně Lehtinenové. Tapani a Johanna jsou spolu již deset let a Tapani si myslí, že ví o své ženě úplne vše. Jenže každý máme svou minulost a ne se vším se chceme druhému pochlubit.

Johanna Lehtinenová pracuje jako redaktorka v jednom z fungujících zpravodajství a jako jedna z mála chce psát za každou cenu pravdu, ať už je jakákoliv. Její poslední projekt se týkal muže známého jako Léčitel. Tento muž vyvraždil několik rodin a přihlásil se k odpovědnosti za tyto vraždy. Sdělil, že se mstí jménem obyčejných lidí, označil se za poslední hlas pravdy na světě, za léčitele  nemocné zeměkoule. A proto bude i nadále vraždit všechny lidi, o nichž tvrdí, že přispěli k urychlení klimatických změn. Johanna byla jediná osoba, se kterou byl Léčitel v kontaktu. Hned po první vraždě, vyvraždění tapiolské rodiny, kontaktoval onen záhadný muž Johannu prostřednictvím emailu a argumentoval jí své činy. Proč Léčitel kontaktoval zrovna Johannu? Znají se osobně? Tyto otázky a mnohé další se honí Tapanimu hlavou, protože je úplne zoufalý z toho, že Johannu nemůže najít a neví, co se mohlo stát. Když měl navíc Tapani poslední telefonát od Johanny, pověděla mu, že je právě v terénu s fotografem Gromowem a že jsou na stopě Léčiteli.

 Navíc v tomto ponurém příběhu nic nefunguje, policie má díky stavu města práce nad hlavu a zajímá se spíše o důležité věci. Navíc se spousta lidí chce dostat na sever, kde to podle řečí ostatních není tak hrozné jako v Helsinkách. Místo policie v blízké budoucnosti v Helsinkách fungují různé soukromé hlídky, které jsou ovšem velmi hrubé a násilnické, což při pátrání po Johanně zažije i Tapani. Ten se totiž rozhodne vzít pátrání po své ženě do svých rukou. Pomáhá mu jen taxikář Hamid, který ho vozí od místa k místu. Po několika návštěvách u Tapaniho a Johanniných společných přátel Ahtiho Kallia a jeho ženy Eliny se domnívá, že Léčitelem by mohl být Pari Tarkiainen. Bývalý spolužák a bývalý přítel jeho nezvěstné ženy. Má to však jeden háček, tento hlavní podezřelý je několik let po smrti. Jak to celé dopadne? Najde Tapani svou manželku živou a zdravou? Je oním Léčitelem opravdu Pari Tarkiainen? Nebo kdo za tím vším vězí? Odpovědi na tyto otázky nalezneš, milý čtenáři, v knize Léčitel. Mohu ti ale ještě prozradit, že v ději nastane i nečekaný obrat J

Kniha obsahuje čtyři kapitoly, počínaje dvěma dny před Vánoci a konče na Velký pátek ráno. A tyto hlavní kapitoly obsahují ještě různé množství podkapitol.

A co o Léčiteli píší v zahraničním tisku?
O Tuomainenovi se mluví jako o autorovi detektivních románů a jeho knihy jsouoznačovány jako krimi, ale taková charakteristika ho nevystihuje úplne. On nabízí mnohem víc.
    Svým naléhavým způsobem  vyprávění nastoluje věčné otázky dobra a zla, lásky a ztráty, života a smrti. Přestože jsou jeho věty sevřené, až prosté, stojí zato je číst.
                 
           Časopis Tähtivaeltaja (Finsko)

Tuomainen velmi přesvědčivě popisuje lesk věčně deštivých ulic a září neonů v chátrající metropoli. Bez zbytečných příkras, přímočarým stylem.
                        Deník Helsingin Sanomat (Finsko)

 Tuto knihu bych doporučila čtenáři, který má rád detektivní příběhy spojené s hledáním ztraceného člověka. Mně osobně se příběh líbil, ale neustále na mě dopadala špatná nálada z okolní, velmi ponuré atmosféry z neustálého deště a z toho, jak je v příběhu vše zničeno. Místy jsem se musela nutit do dalšího čtení, ale celkový dojem z příběhu za to stál. Po dočtení jsem si ulevila, že se nic takového na naší zemi neděje.    
 

Diskusní téma: Antti Tuomainen: Léčitel

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek