Robert Crais: Zloději lidí

Nakladatelství Metafora vydala v lednu letošního roku další krimi příběh s hlavním hrdinou - soukromým detektivem - Elvisem Colem. Pokud jste již z některých předcházejících příběhů četli, určitě víte, že je o co stát. A pokud jste na začátku seznamování s tímto autorem, stejně jako já, tak víte, že to není setkání poslední.

Tento příběh nás zavede na poušť blízko Palm Springs u mexických hranic. Dva mladí zamilovaní lidé Jack Berman a Krista Moralesová zde, u trosek pašeráckého letadla, tráví večer se svými přáteli. Poté, co se pobaví, odjíždějí do svých domovů, ale Krista donutí Jacka zůstat, protože mu potřebuje říct něco důležitého o své rodině. V tu chvíli ještě netuší, že udělali největší chybu svého života, protože následující dny, pokud je přežijí, se jim nikdy nevymažou z pamětí.

Jack s Kristou jsou z pouště unesení partou nemilosrdných banditů, kteří neunesli pouze Jacka a Kristu. Skutečnost je daleko horší, protože pro tyto bandity není vůbec žádný problém své zajatce bezcitně zavraždit.

Kristina matka Nita si zpočátku myslí, že její dcera pouze utekla se svým přítelem, kterého ona nemůže za nic na světě vystát. Ale i přesto si najímá Elvise Colea, nejlepšího soukromého detektiva na světě. Ten jí má pomoci zjistit pravdivost její domněnky a její dceru přivést zpátky domů. Jenže ani Nita ani sám Elvis netuší, do čeho se vlastně pouští a čemu budou muset čelit.

Elvis Cole se sám nakonec stává rukojmím těchto banditů a  jeho kamarád, Joe Pike který mu pomáhá pátrat po zmizelých, se mu snaží zachránit život. Jak tato jeho snaha dopadne? Co všechno musí udělat pro to, aby zachránil svého přítele a dvě pohřešované osoby? Vypátrá je? A pokud ano, budou naživu?

S postupně ubíhajícími stránkami se dostáváme stále hlouběji a zjišťujeme, že vše je daleko složitější než by se na první pohled mohlo zdát. V knize se střídají vypravěči příběhu, takže máme možnost sledovat dění očima různých lidí. Ti navíc vyprávějí v různém časovém sledu a na různých místech. A to dělá ze Zloděje lidí velmi čtivou knihu.

Postavy v příběhu nám jsou sice popsány jen okrajově, ale nebrání nám to v tom,  abychom s nimi soucítily a staly se při čtení jejich součástí.  Pokud je tato kniha pro vás seznámení s autorem, tak bude zpočátku asi lehce rozpačití z velkého množství postav. Prvních sto stran jsem každou chvíli listovala na začátek, abych si připomněla právě zmiňovanou postavu. Ne vždy se mi to podařilo, protože postava byla prostě dalším vypravěčem a dalším člověkem navíc. Pak už jsem na to šla chytře a jména jsem si zapsala, abych si čtení užila se vším všudy.

Možná si řeknete, že knih s detektivem v hlavní roli, který řeší stále další případy, je poslední dobou je nějak hodně. Máte pravdu, ale na každém z nich si může čtenář najít svá pro a proti a může sledovat, jak se nejen spisovatel, ale i jeho hrdina neustále vyvíjejí a ve své práci se zlepšují.

Touto knihou určitě nepohrdne žádný čtenář, který má rád napínavé krimi příběhy, které nás drží v napětí od první do poslední stránky. A pokud se vám zalíbí tak jako mně, tak si budete chtít přečíst další autorovy knihy s detektivním hrdinou Elvisem Colem.

Ukázka:
Muž ji odvedl do kuchyně, kde si sedli proti sobě na špinavou podlahu pokrytou linoleem. Jak šla za Rojasem do kuchyně, zahlédla další hlídače v podobném párovém rozhovoru s jinými vězni v obývacím pokoji a jídelně. Všimla si, že okna v těchto pokojích i přední dveře domu jsou také zabedněné silnými deskami z dřevotřísky. Stáhl se jí žaludek, když si uvědomila, že ten dům je vězení, a najednou ji v kuchyni polilo horko, přestože klimatizace pracovala na plný výkon. (str. 121)

Nakladatelství: METAFORA
Rok vydání: 2013
Počet stran: 352
Překlad: Hana a Martin Sichingerovi

 

Diskusní téma: Robert Crais: Zloději lidí

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek